Свидетелство за просперитета на аполонийското общество през класическия период е богатата колекция от рисувани съдове, притежание на Общинския културен институт „Музеен център“ – Созопол. Най-ранните от тях са открити в аполонийските некрополи и датират от края на VII в. пр. Хр. Проучените пещи доказват и собствено керамично производство.

Основната част от луксозната рисувана керамика е предназначена за пировете, които събират членовете на една общност през целия живот. По време на пир са се разменяли дарове, разказвали са се спомени за подвизи на герои от легендарното минало и пр., за което свидетелстват сцени върху съдовете за пиене на вино.

Названието на гръцките събирания „simposion“ означава „съ-пиене“. Участниците в тях си разделят разходите, получават равни порции храна и вино, разполагат се на еднакво разстояние от центъра, в който е поставен кратерът. Всичко е подчинено на социалната йерархия. От описания на антични автори научаваме как е преминавал един пир – амфората е служела за пренос на виното, хидрията и ситулата – за вода за разреждане на виното, кратерът – за смесване, каната – за разливане. Съдовете за пиене са с различни форми и размери, но най-употребявани са фиалата и киликсът. Кантаросът и ритонът са използвани в по-специална среда – при възлияния и други ритуални практики.

Голяма част от луксозната рисувана керамика, достигнала до нас, е във фрагментирано състояние. Подробното проучване позволява да се определи относителния дял на всяка форма, да се прецизира хронологията, да се анализират все още непознати образи и сюжети. Всичко това разширява съвременното познание за античното изкуство и за живота в Аполония Понтика.

Няколко образци от впечатляващата колекция на созополския музей, можете да видите в гостуващата изложба в Археологическата експозиция на РИМ – Бургас, ул. „Богориди“ 21. Всеки ден от 10:00 до 19:00 часа, музеят е отворен за посетители.

източник: Регионален исторически музей Бургас

Близки публикации

Leave a Reply