(минало и настояще)
Щелиян Д. Щерионов.
София, 2017
Програмата на Никулден в Созопол започва от 08.00 ч. в църквата „Свети Георги Победоносец”, където ще бъде отслужена празнична литургия в чест на Свети Николай Мирликийски Чудотворец.
10.00 ч. – Водосвет
10.30 ч.- Литийно шествие с иконата на Свети Николай Чудотворец от църквата „Свети Георги Победоносец“ до рибарското пристанище в старият град.
11.00 ч.- Водосвет на кораби и лодки и излизане в открито море.
Оловен печат от ХІ век, скрепяващ дарителна грамота от пергамент, е бил намерен в църквата пред входната порта на Созопол.
Това съобщи Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей, предаде „Фокус“.
„Грамотата естествено е изтляла от времето, но печатът и надписът върху него свидетелстват, че някой си Стефан Созополски е дарил, неизвестно с какво, средновековната църква пред входната порта на града.
Кой е този Стефан Созополски?
Обстоятелството, че има правото на печат, подсказва, че или е висше духовно лице, може би – митрополитът на града (не случайно определението е Созополски), или просто – знатен богат гражданин, който е направил дарение на църквата”
Празничната служба в созополската църква „Свети Георги Победоносец“ започна рано сутринта на 6 декември 2011г., Никулден и продължи дълго в присъствието на множество вярващи и миряни, изпълнили храма. А навън, по улиците на града, созополчани радостно поздравяваха познати и непознати и им честитяха празника.
Малко преди 11. службата свърши, църквата пусна и литийното шествие тръгна по улиците на града към пристанището.
Созопол е на път да промени представите на света за България.
Всичко започна на 28 юли, когато гръмна новината, че екипът на професоф Казимир Попконстантинов, водещ разкопките на средновековния манастир „Свети Йоан Предтеча” на остров Свети Иван е открил нещо голямо. На другия ден беше открито нещо малко-каменна кутийка, надписите върху която обясняваха голямото-че в алабастровото ковчеже лежат част от тленните останки на Йоан Предтеча.
Лежат или е празно? Този въпрос нажежи до червено градуса на напрежението. Отговорът бе даден по категоричен начин на 1 август, когато ковчежето разкри пред камерите и фотоапаратите на журналистите, пред погледите на археолози, духовни лица и граждани пазените в него съкровища-част от челюст със зъб, кост от пета, фаланги от пръсти и други малки костици.
Господ обича Созопол! Защото освен откритите мощи на Неговия Предтеча, църквата „Свети Георги” пази частица от Светия кръст и мощите на Свети Андрей Първозвани.
Мощите на светците Йоан Кръстител и Андрей Първозвани, както и частица от Божия кръст ще бъдат пренесени в созополската църква „Свети Свети Кирил и Методий“.
Храмът е завършен в края на XIX век, но през последните 65 години в него не е имало богослужения – бил е музей, концертна зала, дори склад. Затова възраждането на църквата зарадва жителите на Созопол.
Реставрацията трябва да приключи до януари догодина, когато е празникът на свети Йоан Кръстител. След това ще се търсят пари за изографисването на стените и връщането на храмовите икони, които сега се пазят в созополския археологически музей. При последното си посещение у нас Вселенския патриарх Вартоломей е поискал да присъства на освещаването на църквата
Макар че Църквата е отделена от държавата, държавата има отношение към Църквата, защото отношението към Църквата е отношение към българщината, вярата, самите хора
каза Орлин Пенев от Инициативния комитет за възстановяване на храма.