
С уникално спасяване на Светия кръст ще бъде запомнен празника Йорданов ден (още познат като Богоявление) тази година в Созопол.
42 души бяха благословени от отец Иван и се хвърлиха в бурните води, за да спасят Светия кръст. Интересът към празника в Созопол привлече и 9 младежи от Бургас. Ледено студените вълни погълнаха кръста, хвърлен от отец Иван и най-бързите плувци стигнаха до него.

Спасителите на кръста са Стелиян Илиев, халф във ФК „Созопол” и Никола Бобчев, бивш негов съотборник и вратар.
Двамата смелчаци, които са 19 годишни за втора поредна година спасяват кръста. По традиция, позната само в Созопол кръста бе разчупен на две и парчето бе хвърлено още по- навътре в бурното море. Победителите Стелиян Илиев и Никола Бобчев бяха поздравени от кмета на община Созопол Панайот Рейзи и получиха парична награда. Всички участници в спасяването на кръста получиха парична награда от община Созопол.
Богоявление започна в 8.30 ч. със празнична света литургия, отслужена от отец Иван в църквата „Свети Георги Победоносец”. Литийното шествие, предвождано от кмета Панайот Рейзи и отец Иван потегли от църквата под празничните звуци на камбаните и продължи през целия град като бе посрещнато от стотици жители и гости на Созопол на морския бряг, които присъстваха на ритуалното хвърляне на кръста в морето.
[youtube=http://youtube.com/watch?v=DF9XqvJFQvE&w=710]
Галерия снимки от Йордановден в Созопол 2013








източник: sozopol.bg