В сезона на сафрида, лефера и паламуда, рибарите по българското крайбрежие чакат с надежда за пълни мрежи. Проблемите с разрешаването на рибните квоти и акцизите на горивата са специфични за нашето море. Те трябва да намерят справедливо решение от специална Черноморска комисия, чието създаване се обсъжда в Брюксел.
Десет са рибарските кораби на пристанището в Созопол, но през лятото мястото е недостатъчно и за тях, и за хилядите туристи, които пристигат в древния град с различни превозни средства.
Диян Червенков – капитан на риболовен кораб:
“Пристанището е рибарско, но се използва не по предназначение. За лодки, за разходки, има кораби, за паркинг се използва лятото, с което си пречим взаимно. А има свободно пристанище, което е от другата страна.”
На отсрещния бряг, е пустият кей на бившата военна база, която беше разположена на созополския остров „Свети Кирик и Юлита”. Днес мястото е собственост на Министерството на културата. Созополските рибари се
надяват, че държавата ще вземе мерки и ще им предостави кея, за да преместят рибарските кораби отсреща.”
Членове на Европейската комисия по рибарство, посетили пристанището през лятото, но казали, че това е вътрешен въпрос. Създаването на Черноморска комисия към Европарламента ще помогне за конкретизирането на проблемите и за тяхното решаване, категорични са хората от бранша.
Кап. Петър Василев- член на УС на „БГ ФИШ”:
“Черноморска комисия трябва да си имаме ний, защото сега сме в Средиземноморската и Черно море е придатък към Средиземноморската комисия и не се решават въпросите така, както би следвало да се решават.”
Надеждите на рибарите са и в разрешаването на въпросите за квотите, акцизите на горивата, както и възможностите за модерен риболов, за какъвто българските рибари все още могат само да мечтаят.
[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=fgB8ocuIm3I]източник: bnt.bg/ автор: Веселин Григоров