Гръцка ваза с еротични мотиви намериха археолози по време на разкопки край крепостната стена в Созопол.
В началото на стария град, на крепостната стена и манастира „Свети Николай Чудотворец” от октомври 2011 г. има разкопки.
“На фрагментите от тази ваза е представена доста силна еротична сцена. Няколко голи младежи, момчета и момичета, правят секс по нетрадиционен начин. По нашите земи за първи път излиза такава сцена”
коментира директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров пред агенция “Фокус“.
В Гърция се срещат подобни сцени. Древните гърци са смятали секса за безплатен дар от боговете. Кое е грешно и кое не е грешно да се прави в секса, за първи път налага християнската църква, допълва историкът.
Тя налага тотални ограничения, с изключение само на една поза между мъж и жена, не случайно наречена монашеска, докато всичко останало е забранено, смята се за перверзия.
Димитър Недев, директор на Археологически музей в Созопол, обяснява в интервю за “Фокус”, че фрагментите от вазата са от средата на VI век пр. Хр. Според първоначалния анализ автор на рисунките би трябвало да един от известните художници в стил хекеура, източногръцка керамика, която учените свързват с първите заселници на древна Аполония.
“Картината включва седем фигури, сцената е еротична, с много добра стилистика, експресивност и с много пикантерия в нея. Самата сцена е изключително рядка. Аз се занимавам с проблематиката и иконографията на тази източно гръцка керамика от доста години. Има еротични сцени, но никога толкова големи и толкова експресивни, от толкова добър художник”
казва археологът Недев.
За района на Созопол върху вази са намирани различни рисунки – митологични, битови сцени, изпълнени в различни техники.
“Но точно тази керамика е разпространена изключително и само в Аполония, в очертанията на този ареал, който наричаме Понтийска Тракия, и то в западно черноморската й част. Тази керамика я няма в Несебър, във Варна, в другите големи полиси. Това е обяснимо, защото Аполония е най-древният град в съвременните очертания на територията на България, с основаването на който се свързва разпространяването на градската култура по земите на древна Тракия”
казва археологът Недев.
източник: vesti.bg